Artemis Tapınağı

Bugün topraklarımızda bulunan Artemis Tapınağı Efes (İzmir, Selçuk) içerisinde bulunmaktadır. Diğer adı olarak Diana Tapınağı olarak bilinmektedir. Yapım tarihi MÖ 550 yıllarına kadar dayanır. Dünyanın 7 harikasından (Antik Dünyanın yedi harikası) bir tanesidir.

İnşası sırasında sadece mermer kullanılmıştır. Artemis tapınağı 120 yıllık bir çalışma sonucu yapılmış olup, 120 yıl gibi uzun bir sürede inşa edilmiştir. Dünyanın yedi harikası olan bu eser Yunan Sidonu olan Antipader tarafından betimlenmiştir. Gerek dönemin içerisinde çıkan çeşitli kalıntılar, gerekse bu betimlemeler ile bir çok örnek resim / maket oluşturulmuştur.

Dünyanın yedi harikası (UNESCO tarafından seçilen) içerisinde yalnızca Keops piramitleri (Mısır piramitleri) günümüze kadar gelmiştir. Bunun dışında hiç bir harika korunamamıştır. Artemis tapınağının simile edilmiş hali.

Artemis tapınağı 3D Görseli

Dünyanın yedi harikası (UNESCO tarafından seçilen) içerisinde yalnızca Keops piramitleri (Mısır piramitleri) günümüze kadar gelmiştir. Bunun dışında hiç bir harika korunamamıştır. Artemis tapınağının simüle edilmiş hali.

Yunanlılar en kutsa oldukları ve bir çok dilek duygularını burada isterlerdi. Tapınakta inşaat kölelerinin yanı sıra, bir çok mimar ve matematik bilimcisi de çalışmıştır.

Artemis tapınağının kalıntıları.

Artemis tapınağının kalıntıları.

Artemis Tapınağında yangın çıkması sonucunda son düzenlemeler ve bazı eklentiler yapılarak son haline kavuşturulmuştur. Dünyanın bir çok yerinden bu eseri görmek için ülkemizin İzmir- Efes ilçesine gelerek Artemis Tapınağı kalan parçalarını ve antik kentini ziyaret ederler.

Artemis tapınağının sonunda bulunan, Artemis heykeli.

Artemis tapınağının sonunda bulunan, Artemis heykeli (Şu anda bu heykel Efes Antik kentinde bulunmaktadır).

Artemis tapınağı hakkında en fazla sorulan sorular

  • Artemis tapınağı kaç yılında (ne zaman) yapılmıştır? Cevap : MÖ 550
  • Artemis tapınağı kaç yılda inşaa edilmiştir? Cevap: 120 yıl
  • Artemis tapınağı kimin için inşaa edilmiştir? Cevap: Tanrı Artemis (Diana) için
  • Artemis tapınağı kim tarafından yapılmıştır? Cevap: Chersiphron ve Metagenes mimarları tarafından
  • Artemis nedir? Cevap: Artemis Efes kentinde bulunan bir pagan tanrıçası ve hac yeridir. Paganlar dünyanın dört bir yanından Efes’e gelip ibadetlerini gerçekleştiriyorlardı.

Artemis tapınağı resimleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir