Babil’in Asma Bahçeleri

Babil'in asma bahçelerinin görünümü. Her katında yeşillikleri sulamak için su kaynakları bulunur.

Babil’in asma bahçelerinin görünümü. Her katında yeşillikleri sulamak için su kaynakları bulunur.

Babil kralı eşinin sıla hasreti çekmesinden dolayı yaptırdığı Babil’in Asma Bahçeleri, M.Ö 605 yılında inşa edilmiştir. 43 sene Babil krallığı yapmış olan Nebukadnezar tarafından eşini neşelendirme amacı ile yapılmış eser, günümüze bazı nedenler ( doğal afet, yangın vs. ) ile gelmeyi başaramamıştır. Babil’in asma bahçeleri en çarpıcı eserler arasına girmeyi başarmıştır.

Semiramis yani diğer adıyla Babil

Semiramis yani diğer adıyla Babil. William Story tarafından yapılan heykel günümüzde Heykel Dallas Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir.

Babil'in asma bahçeleri diğer adıyla Semiramis Asma Bahçelerinin çizim hali.

Babil’in asma bahçeleri diğer adıyla Semiramis Asma Bahçelerinin çizim hali.

Mezopotamya’da yer alan Babil krallığı çok susuz ve kuru olmasından dolayı eşi Artemis her zaman mutsuz ve çoğu zaman kendi şehrini aramaktaymış. Bunun için Babil kralı eşinin sıla hasreti çekmesine çok üzülüp, yapay bir şehir kurmaya karar vermiştir. Şehir yapay dağlar, yeşillikler ve teraslı bahçelerden akan sular ile şehri yeşillendirmiştir. Eserin Fırat nehiri yakınlarında kalıntılarına rastlanmıştır.

Babil'in asma bahçelerinin günümüzdeki kalıntıları.

Babil’in asma bahçelerinin günümüzdeki kalıntıları.

The Hanging Gardens of Babylon 2018 picture

The Hanging Gardens of Babylon 2018

Kurak bir yer olan Mezopotamya Babil’in Asma Bahçeleri su ihtiyacını karşılamak amacı ile Fırat nehrinden pompalar ile su getirildiği tahmin edilmektedir. Dünyanın yedi harikasından biri olanda Babil’in asma bahçeleri ayrıca sadece bahçe değil, bir çok meyvenin yetiştiğ doğal bir ortam sunmuştur (Toprak verimliği nedeniyle).

Soru – Cevap

 • Babil hangi ülkede? Cevap: Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi
 • Babil isminin anlamı nedir? Cevap : Akadca Tanrı’nın evi anlamına gelmektedir. Yunanca’ya Babylon olarak geçmiştir. Eski bir imparatorluk ismidir.
 • Babil

 

Babil’in Asma Bahçeleri” üzerine 7 yorum

 1. ÇIKARSAMAYA GÖRE:
  Anlatılanlar ve şekillerden çıkan kültürel özellikler babilin asma bahçelerinin Azeri kökenli krallarca Azeri doğasına, sanatına ve kültürüne uygun yapıldığını doğrular niteliktedir.

  Gösterilen erkek heykelindeki doğa, mizaç, fiziklsel özellikler Azerileri göstermektedir.
  Mimaride kullanılan biçim sade, akışkan, zarif Azeri ruhunu yansıtmaktadır. Bahçede yer alan ve silindirik( yada dairemsi direkli) yapı otağ çadırını yansıtacak simgeleyecek şekildedir.

  Nebuca-d +Nezzar, Semi-ramis, Arte-mis Azeri kelime yapısına uygun düşüyor görünmektedir.

  1. Sen Azeri olmalısın bence çıkarsamalardan çok biraz tarih okumalısın mesela Muazzez ilmiye çığ veya samuel noah kramer yardımcı olabilir tarihte duygulara yer yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir