Babil’in Asma Bahçeleri

Babil'in asma bahçelerinin görünümü. Her katında yeşillikleri sulamak için su kaynakları bulunur.

Babil’in asma bahçelerinin görünümü. Her katında yeşillikleri sulamak için su kaynakları bulunur.

Babil kralı eşinin sıla hasreti çekmesinden dolay yaptırdığı Babil’in Asma Bahçeleri MÖ 605 yılında inşa edilmiştir. 43 sene Babil krallığı yapmış olan Nebukadnezar tarafından eşini neşelendirme amacı ile yapılmış eser şuan net günümüze bazı nedenler ( doğal afet, yangın vs. ) ile gelmeyi başaramamıştır. Dünyanın 7 harikası arasında  en çok günümüze gelinmesi istenilen eserler arasında yer almakta ve bir çok kişi Babil’in asma bahçelerini çok merak edip en çarpıcı eserler arasına girmeyi başarmıştır. Şu an hiçbir teknoloji ile onun aynı şekilde yapımı mümkün olmaz iken gerçekten bir şah eser olarak dünyanın yedi harikasından en çok benimsenen eserdir.

Semiramis yani diğer adıyla Babil

Semiramis yani diğer adıyla Babil. William Story tarafından yapılan heykel günümüzde Heykel Dallas Sanat Müzesi’nde sergilenmektedir.

Babil'in asma bahçeleri diğer adıyla Semiramis Asma Bahçelerinin çizim hali.

Babil’in asma bahçeleri diğer adıyla Semiramis Asma Bahçelerinin çizim hali.

Mezopotamya yer alan Babil krallığı çok susuz ve kuru olmasından dolayı eşi Artemis her zaman mutsuz ve çoğu zaman kendi şehrini aramaktaymış. Bunun için Babil kralı eşinin sıla hasreti çekmesine çok üzülüp ona yapay bir kendi şehrini kurmaya karar vermiştir. Babil’in Asma Bahçeleribir çok yapay dağlar, yeşillikler ve yapılan teraslı bahçelerden akan sular gibi bir çok yeşillik yer almaktaydı. Onun memleketine aynısına benzetme yapılmaya çalışmış ve bu yüzden dünyanın 7 harikasından biri olmuştur. Babil’in Asma Bahçeleri yapımını kısa bir  süre bitmesini istemiş ve hemen  yapılmasını söylenip karısına sunmuştur. Dünyanın yedi harikası içerisinde bulunan bu eser Fırat nehiri yakınlarında kalıntılarına rastlanmıştır.

Babil'in asma bahçelerinin günümüzdeki kalıntıları.

Babil’in asma bahçelerinin günümüzdeki kalıntıları.

Kurak bir yer olan Mezopotamya Babil’in Asma Bahçeleri su ihtiyacını karşılamak amacı ile Fırat nehrinden pompalar ile su getirilmiş ve Dünyanın 7 harikası en üstler kurular bahçelere kadar bu suların çıkması sağlanmıştır. Dünyanın yedi harikasından biri olanda Babil’in asma bahçeleri ayrıca sadece bahçe değil bir çok meyve gibi her şeyin yetiştiği doğal bir ortam sağlanmış olup eşinin sıla hasretini bu eser ile gidermeyi başarmıştır. Ölçülerine baktığımız zaman ise Dünyanın 7 harikası olan bu eser büyük bir alana sahip olmuş ve bu alan kraliçenin istediği tüm imkânlar sunulmuş olup özellikle yüksek katlardan yavaş yavaş inen sular ise yazın kavurucu sıcaklığına çok iyi gelmiştir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir