Dünyanın Yedi Harikası

* Harikaların sıralanış kuralı yoktur. 


Dünyanın 7 harikası
aslında ilk yıllarda filozofların böyle bir düşünceyi oluşturması sonucu ortaya çıkmıştır. Tamamı insanlar tarafından yapılıp hiç bir şekilde robot veya makine (Motorlu makine)  gibi aletlerden yardım alınmadan yapılan bu eserlerin asıl ismi “Antik Dönemin yedi harikası” dır. Böyle denmesinin sebebi ise hepsinin MÖ yapılar olmasından kaynaklı olmasıdır. Ayrıca belirtmek gerekirse bu yapılar UNESCO tarafından seçilmiştir. Dünyanın yedi harikası  içerisinden bakıldığında yalnızca tek bir yapının(Keops piramidi) günümüze kadar ulaştığı görülmüştür. Diğer altı eserin tümünün yalnızca kalıntıları kalmıştır.  Bu kalıntılardan iki tanesi (Artemis Tapınağı ve Halikarnas Mozolesi) bizim ülkemizde (Türkiye’de) bulunurken bazıları da müzelerde sergilenmektedir.

Dünyanın yedi harikası  ise şunlardır; Keops Piramidi , Babil’in Asma Bahçeleri , Zeus Heykeli , Rodos Heykeli , İskenderiye Feneri , Kral Mausollos’un Mezarı (Halikarnas Mozolesi) ,  Artemis Tapınağı‘dır. Genel itibari ile Antik çağ olmasından dolayı çoğu eserler Yunanlılar ve Mısırlılar tarafından yapılmıştır. Gerçekten eserler çok incelik gerektiren mimari yapılar olarak bulunmaktadır. Bu yapıların hepsi heybetli ve yapılması oldukça zordur. Gizemli ve büyüleyici olan tarafı ise bu heybetli yapıların tamamı  zamanın insanları tarafından yani insan gücüyle yapılmış olmasıdır. Dünyanın yedi harikası’nın çoğu uzun yıllar varlığını sürdürmüş fakat deprem, fırtına, hortum vb. doğa olaylarına ve medeniyetler arası savaşlara karşı kendilerini koruyamamışlardır (Mısır piramitleri hariç).

Dünyanın 7 harikası birine sahip olan Keops Piramidi şuan halen mısırda bulunmakta ve bir çok kişi tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biri olmuştur. Bunun halen gizemi bulunamamakta ve bir çok araştırmacı halen bu gizemi araştırmaktadır. Ülkemizde biri İzmir Efes kentinde biri de Bodrum’da bulunmaktadır. Buradaki eserlerin Osmanlı zamanı yapılan çalışmalarda tarihe yeteri kadar önem verilmemesi nedeniyle bir çok kalıntısı yurtdışına çıkarılmıştır. Dünyanın yedi harikası olan eserler çoğu deprem , yangın ve doğal afetler sonucu aşınmalar geçilmiş ve bunlar tanınmaz hale gelmiştir. Çoğu mimaride  beyaz mermer kullanılmış ve bundan dolayı ise daha çok dayanıklı olmuştur. Eserlerin çoğu dayanıklı olmasına rağmen 2000 seneden daha fazla  ileriye gidemeyerek yok olmuştur. Uzmanlar dünyanın yedi harikası’nı tarihi kalıntılardan incelemiş, tarihte anlatılanlarından yola çıkarak inceleme başlatarak harikaların kalıntılarına ulaşmışlardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir