Dünyanın Yeni Harikaları

Dünyanın 7 harikası gibi eserlerin bir çoğunun yok olmasından dolayı İsviçre’de bir organizasyon firması (new7Wonders) tarafından yeniden seçilmesi istenilmiştir. Bu doğrultuda yaşayan dünyanın yeni harikalarının ortaya çıkarılması için çalışmalara başlanmıştır.

Dünyada var olan bir çok eser bu oylamaya koyulmuş ve Dünyanın yedi harikası 6 yıl gibi uzun süre sonucunda yeniden belirlenmiştir. Oylama internet ve cep telefonu yoluyla yapılmıştır.  Ancak UNESCO adlı vakıf bu oylamayı herkes kendi ülkesindeki görüşlerini ve eserleri desteklediği için yok saymış ve daha adil bir seçim doğrultusunda bunun yapılmasını istemiştir. Bu nedenle UNESCO‘nun geçerli gördüğü Antik Çağ harikaları olarak bilinen Dünyanın yedi harikaları (Antik Çağ Harikaları)‘dır.

Dünyanın yeni yedi harikası‘nı ortaya çıkarmak için İsviçre merkezli organizasyon bu sefer seçme tekniğini değiştirerek kendisi gerçekçi bir şekille 21 dünya harikası belirlemiştir. Bunlar içerisinden  aşağıdaki Dünyanın 7 harikası seçilmiştir.

Seçilen eserlerse;

 1. Chichen Itza Eseri –  Yucatan, Meksika
  Chichen Itza
 2. Christo Redentor – Rio de Janeiro, Brezilya
  Kurtarıcı İsa Heykeli
 3. Çin Seddi – Çin Halk Cumhuriyeti
  Çin Seddi
 4. Machu Picchu – Cuzco, Perú
  Machu Picchu Antik Kenti
 5. Petra Antik Kenti – Ürdün
  Petra Antik Kenti
 6. Kolezyum – Roma, İtalya
  Kolezyum
 7. Tac Mahal – Agra, Hindistan
  Tac Mahal

Ayrıca Antik Çağ harikalarından Keops Piramidi  Onur ödülüne layık görülmüş ve bir çok özelliği kaybolmadan günümüze gelmesi nedeniyle Dünyanın yedi harikası içerisinden tek eser olarak bir çok kişinin beğenisine sunmuştur.

Dünyanın yeni harikaları arasından İstanbul fethinden sonra camiye çevrilen Ayasofya Müzesi de aday gösterilmiş olup, 21 aday içerisine girmiştir. Ancak İlk 7 aday arasında olamadığı için Dünyanın 7 harikası adlı yeni listeye  girememiştir. Ayrıca belirtmemiz gerekirse liste içerisine genel olarak doğu ülkeleri girmiştir. Ülkedeki idarenin tek  yönetimden meydana geldiğini, Türk boylarınında içerisinde bulunduğu Çin’e tehdit oluşturan boyların saldırılarını engellemek için yapılan Çin seddi dünyanın yeni yedi harikası içerisindedir. 100 milyondan fazla kişinin katılarak oluşturduğu yeni bir organizasyon sonucu bir çok devletin , vakıfın ve uluslararası kuruluşların desteğini almıştır. Böylece seçilen Dünyanın yeni harikaları‘nı birçok kuruluş destek vererek yeni seçilen harikaları onaylamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir