Dünyanın yeni yedi harikası finalisti: Angkor

Güneydoğu Asya’nın en önemli arkeolojik kalıntı ve tapınaklarından bir tanesidir. UNESCO tarafından korunan ve Komboçya ekonomisinin temel taşlarından bir tanesi olan Angkor tapınakları 9. yüzyıldan 15 yüzıla kadar varlığını sürdüren Khmer İmparatorluğunun en önemli şehirleri arasında yer almıştır. Günümüzde UNESCO koruması altında olup sit alanı içerisinde yer almaktadır.

Angkor tarihçesi

Aslına bakıldığında Angkor’un tarihe çıkışı 800’lü yıllara dayanmaktadır. Bu yıllar içerisinde Khmer İmparatorluğunun hükümdarı 2. Jayavarman kendini dünyanın hükümdarı, Tanrı olarak duyurmuştur. Angkor’un günümüzde bu kadar değerli olmasının sebebi kendine ait bir mimarisi olması, sanayi dönemi öncesi dünyanın en büyük şehri olması, tapınakları, bir çok kalıntının yer alması ve bir antik kent olmasıdır. Angkor tarih sahnesinden Ayutthaya işgalcileri nedeniyle 1431 yılından itibaren çekilmiştir. Bu dönemden sonra budist tapınağı (Angkor tapınağı) hariç bütün Angkor terkedilmiştir.

Angkor mimarisi

Bu kalıntılar ve yapıtlar günümüze restore ederek taşınmıştır. Yapıtlar içerisinde en önemli görülen tapınaklardır. Buda dininin önemli tapınakları bulunan Angkor’da, Bayon adı verilen ana tapınağın çevresinde 50 adet kule bulunur. Bu kulelerin her birinin dört tarafında insan figürleri vardır.

Angkor şehrine gitmek

Angkor’a gitmek için öncelikle Kamboçya’nın kuzeybatısında yer alan Siem Reap şehrine gitmek gerekir. Siem Reap şehrinden Angkor tapınakları uzaklığı 5,5 kmdir. Siem Reap bölgesinin kuzeyinde yer alan otobüs ve motosiklet turlarıyla Angkor şehrine Ekim ayından Şubat ayına kadar (iklim koşulları nedeniyle) gidebilirsiniz.

Angkor resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir