Dünyanın yeni yedi harikası finalisti: Moai

Şili’de bulunan Paskalya Adası içerisinde yer alan her biri ortalama 12 metre ve 50 ton ağırlında bulunan dinsel anlamlı heykellerdir. Maoi halkına ait olan bu heykeller denize bakmakta olup bereket törenlerinde ve hasat kutlamaları sırasında kullanılmaktaydı. 1000 yıl önce yapılan bu aktivite 600 yıl boyunca sürdürülmüştür. Paskalya adası volkanik bir ada olduğundan Heykeller volkanif tüften yapılmışdır. En büyük heykelin boyu 20,65 metre boyundadır.

Heykellerin bazılarının üzerinde dövme bulunmuştur. Bu dövmelerin ve yazılan çeşitli yazıların ne olduğu / anlama geldiği hala bilinmemektedir. Bu yazılar Paskalya adasının yalnızca bir tanesidir. Adanın bir çok gizemli tarafı bulunmaktadır. Maoi halkı bu heykeller nedeniyle paskalya adasına özgü palmiye ağaçlarının yok olmasını neden olmuştur. Bunun nedeni ise heykel yapımı ve taşımında kullanılan palmiye ağaçlarından yapılan kızak sistemidir.

Maoi’deki grup savaşları

Maoi içerisinde yer alan nüfus artıkça ada içerisinde gruplar oluşmaya başladı. Bu grup çatışmaları içerisinde Maoi heykelleri güç ve görkemin sembolüydüler. Daha büyük ve maoi dikmek için rekabet peşindeydiler. Her grup maoi heykellerine dolayısıyla da palmiye ağaçlarına yüklenince adadaki palmiye ağaçlarının sonu geldi.

Palmiye ağaçlarının sökülmesiyle ada içerisinde büyük bir erozyon meydana geldi. Verimli topraklar kayboldu ada toplumu kültür ve nüfüs yoğunluğunu kaybetmeye başladı. Gruplar doğal seçilim nedeniyle birbirinin Maoi heykellerini yıkmaya ve birbirini yemeye (yamyam) başladılar. Hatta öyle ki bulunan bir mağara adının ‘Yamyam mağarası’ olduğu öğrenilmiştir.

Palmiye ağaçlarını heykellere veren adalılar bu nedenle de tekne yapacak bir materyal bulamadı. Ada bu nedenle büyük bir nüfus kaybetmiş ve 10 bin kişiden 750 kişiye düşmüştür. Burada da Avrupada bulunan köle tüccarları adaya uğramış ve sağlıklı gördükleri kişileri köle olarak kullanmak üzere adadan götürmüşlerdir.

Maoi Resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir