Dünyanın yeni yedi harikası finalisti: Neuschwanstein Şatosu

Bir masal düşünün. Bir kral var ve henüz 19 yaşında ülkenin başına geçmiş. Oldukça duygusal, aşk arıyor. Kimseyi beğenmiyor. Dağların ötesine sevimli kasabaları, romantik yolları olan muhteşem bir vadiye yalnızca tek bir odası 4 yılda tamamlanan bir kraliyet şatosu dikiyor. Hatta öyle bir şey yapıyor ki devlete zarara uğrattığı gerekcesiyle cezalandırılıyor. İşte bu hikayenin adı Neuschwanstein Şatosu.

Neuschwanstein Şatosu Tarihçesi

19. yüzyıl içerisinde Neo-romantisizm mimarisiyle Bavyera Kralı II. Ludwig’in isteğiyle yaptırılmıştır. 5 Eylül 1869’da inşaası başlayan şato 17 yıl sürmüş ve 1886 yılında tamamlanmıştır. Şato bugün yıllık 1,5 milyon turist ağırlamaktadır.

Kale Kutsal Almanya’dan önce olan kurulan ‘deli’ olduğu sanılan Alman Bavyera Kralı tarafından yaptırılmıştır. Bu lakapla anılmasının nedeni sürekli olarak çekingen tavırları ve bir takım akıllı olmayan davranışlarıdır. Anne ve babasından ayrı büyüyen II.Ludwig sürekli olarak şatonun hemen yanında bulunan Swangau gölü ve dağları arasında tıkalı kalmıştır.

Nasıl gidilir?

Almanya’nın Füssen şehri içerisinde bulunan Neuschwanstein Şatosu’na Münih’ten tren ile gidilebilir. Tren yolculuğunun hemen ardından Swangau otobüsleri Neuschwanstein Şatosu’na gider. Yaklaşık 10 dakika süren bu otobüs yolculuğunun sonunda sizi bir masal dünyasının içerisinde hissetirecek sevimli bir kasaba, çam ormanları, gotik kuleler ve en önemlisi elbette en tepede bulunan Neuschwanstein Şatosu karşılayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir