İskenderiye Feneri

İskendiriye Feneri dalgalarla boğuşurken resmedilmiş.

İskenderiye Feneri dalgalarla boğuşurken düşünülmüş bir resim.

İsminden de anlaşılacağı gibi Mısır’ın İskenderiye şehrinde bulunan Dünyanın 7 harikası olmaya hak kazanmış eserdir. Günümüze gelmeye kadar ayakta durmayı başaramamıştır. İskenderiye Feneri şu an yapılmış olan Dünyada en büyük deniz fenerlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Bu güzel eser M.Ö 285-245 yılları arasında yapılmış ve Mısırın İskenderiye Limanın tam karşısında bulunan Phoras Adası üzerine inşa edilmiştir. Dünyanın yedi harikası arasında olmasının nedeni ise devasal büyüklüğe sahip olup çok iyi bir mimariye sahip olmasındandır.

Günümüzde İskendiriye Feneri'nin yapılmıştır. Orjinal İskendiriye Feneri günümüze doğa şartları nedeniyle korunamamıştır.

Günümüzde İskenderiye Feneri’nin bir benzeri yapılmıştır. Orijinal İskenderiye Feneri günümüze kadar doğanın sert şartları ve yeterince önemsenmemesi nedeniyle korunamamıştır.

İskenderiye Feneri 3 farklı bölümden oluşur ve yaklaşık olarak 135 metre yüksekliğe sahiptir. Fenerin yapımında beyaz mermer kullanılmıştır. Beyaz mermer kullanıldığından daha kolay bir işleme yapılamıştır. O zamanların teknoloji ile İskenderiye Feneri  en tepesinde bulunan ayna sayesinde limana yaklaşan gemiler 70 km öteden görebilmekte ve bu sayede limana uğrayan gemilere rehberlik yapabilmekteydi.

İskendiriye Feneri'nin yine bir resmedilmiş hali.

İskendiriye Feneri’nin  resmedilmiş hali.

Şu an hiç bir kalıntısı bulunmayan İskenderiye Feneri  1300’lü yıllarda oluşan deprem nedeni ile yıkılmış ve 1500’lü yıllarda bu eserden hiç bir kalıntı bulunamamıştır. Ancak o zamanda bir çok bilge tarafından İskenderiye Feneri’nin resimleri, maketleri, parası ve benzer projeleri çizilerek günümüze kadar gelmesine yardımcı olmuştur.  Bir çok müzede minyatür çeşitleri bulunmaktadır.

İskenderiye Feneri” üzerine 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir