Halikarnas Mozelesi

Dünyanın yedi harikasından biri olan bu anıt mezar bundan ort. 2400 yıl önce Muğla / Bodrum'da yapılmıştır.

Dünyanın yedi harikasından biri olan bu anıt mezar bundan ort. 2400 yıl önce Muğla / Bodrum’da yapılmıştır.

Mozole(Anıt mezar) hakkında Almanca belgesel

Mezar kalıntıları videosu

Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen bu baş yapıt Kral Mausollos’un Mezarı, karısı ve kızı tarafından Halikarnasda büyük bir devasal mezarlık yaptırılmıştır. Mimari açıdan hem Yunan mimarisi hem de Mısır mimarisi (piramit olmasından dolayı ) birleştirilip iki medeniyetin bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

Kral Mausollos’un Mezarı halk mozole olarak adlandırılmış ve günümüze kadar bu isimle birlikte gelmiştir. Dünyanın 7 harikası olarak kabul edilen bu mimari, yanlarında açık alanlar olmasından dolayı açık hava müzesi olarak da kullanılmıştır. Yapının üzerinden çok iyi bir mimarlık gerektiren ince çizgiler ve motifler bulunurken günümüzde bu yapıt maketler ile sergilenmektedir.

Anıt mezarın ön görünümü.

Anıt mezarın ön görünümü.

Anıt mezarın çaprazdan çizim görünümü.

Anıt mezarın çaprazdan çizim görünümü.

Kral Mausollos’un Mezarı tam olarak anlamak isteyenler ilk olarak müzesini ziyaret etmeleri tavsiye edilir. Böylece büyük bir çukur içerisinde bulunan Dünyanın 7 harikası olan esere biraz daha yakın olabilirler. Yüksekliği açısından bir çukur halinde bulunan mozole 242 metre yüksekliğinde bulunurken taban ölçüleri ise 32 x 38 cm arasında idi. Kral Mausollos’un Mezarı üst kısmına doğru yavaş yavaş piramit şeklini alırken 24 adet basamağı ile en zirve şeklinde bulunmaktaydı. Çatısından ayrı bir güzellik bulunurken dört atın çektiği olarak tahmin ediken Mausolos ve Artemisia heykelleri ile Dünyanın yedi harikası olan daha güzel bir mimariye kavuşturulmak istenmiştir.

 

Bodrum'daki anıt mezarın kalıntıları. Parçaların ayakta kalanları 1851 yılında İngiltere'ye götürüldü.

Bodrum’daki anıt mezarın kalıntıları. Parçaların ayakta kalanları 1851 yılında İngiltere’ye götürüldü.

Kral Mausollos’un Mezarı bir çukur içerisinde bulunmakta ve bu çukur içerisinden kalıntılarına ulaşma imkanınız bulunmaktadır. Ayrıca 1856 yılında İngiliz Arkeolog C. Newton tarafından yapılan çalışmalarda Mozole’nin  parçaları İngiltere’de bulunan British Museum (britanya müzesi)‘a götürülmüştür.  Kral Mausollos’un Mezarına kadar basit bir yapı olarak gözükse de profesyonel mimarlık bilgisi isteyen gizemli bir mezardır.

12 yüzyıllarda Saint Jean şövalyeleri (Malta Şövalyeleri) Bodruma geldiklerinde Dünyanın 7 harikası olan bu eseri yıkık olarak rastlamış ve eserin parçalarından Bodrum kalesini yapmışlardır. Bir çok ince ayrıntı ile yapılmış olan bu eserin kalıntıları halen ülkemizde yer almaktadır.

Mezar daha önce definecilerin ve tarihi eser kaçakcılar tarafından biliniyordu.

Mezar daha önce definecilerin ve tarihi eser kaçakcılar tarafından biliniyordu.

Ertuğrul Günay'da mezar keşfinde yer aldı.

Ertuğrul Günay’da mezar keşfinde yer aldı.

Mezara ulaşmaya çalışırken.

Mezara ulaşmaya çalışırken.

Mezar keşfedildi
B
odrum içerisinde bir çok araştırma ve çalışma yapılmış fakat yine de kralın mezarına bugüne kadar ulaşılamamıştı. Ta ki yıl 2011′ i gösterene kadar. Muğla’nın Milas ilçesinde Uzunyuva olarak bilinen alanda bir gazetecinin ihbari ile 2500 yıl öncesinde yapılmış ve at kılı ile korunduğu tespit edilmiş mezar bulundu. Gizli geçitler ile ulaşılması bir hayli zor olan mezara ulaşma çalışmalarına dönemin Kültür ve Turizm bakanı Ertuğrul Günay’da katılmıştır. Mezar bulunmadan önce bir çok defineci ve tarihi eser kaçakçısı tarafından bilindiği ve zarar uğratıldığı görülmüştür.

Halikarnas Mozelesi” üzerine 4 yorum

  1. Girişteki paragrafların diline biraz özen gösterilseydi keşke. Bilgilerin çoğu da yalan yanlış aktarılmış zaten. Örnekse anıtın ölçüleri, yaptıranın karısı ve kızkardeşi yerine karısı ve kızı , Saint Jean şövalyeleri yerine Yunanlılar yazılması, vs…

    1. Merhabalar Ayşe hanım,

      İnternetteki bilgi kirliğinden dolayı böyle bir sorun oluşmuş durumda. Bizler sadece ilgili kişiler olarak açık söylemek gerekirse internetteki bilgiler ile bu yazıyı paylaştık. Dayandığınız kaynakları bizlerle paylaşabilirseniz bizlerde aydınlanır. Yalnışlarımızı düzeltiriz. İlginiz ve yorumunuz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir