Zeus Heykeli

Zeus; Tanrıların tanrısı...

Zeus; Tanrıların tanrısı…

Dünyanın 7 harikasından biri olan Zeus heykeli M.Ö 450 yılında yapılmış olup şuan Yunanistan ülkesinde Olimpos eski adı ile olympia da bulunmaktadır. Heykel isminde anlaşılacağı gibi Zeus için yapılmış olup o zamanın baş tanrısı olduğu için ona böyle görkemli bir eser yapılmıştır. Zeus Heykeli yunanlılar tarafından çok sevilen ve çok benimsenen bir heykel olurken onu bir tanrı görüp ve bir çok zaman onun yanına gelip isteklerini ve dualarını bu şekilde yapmışlardır. O zamanlar böyle bir heykelcilik olması ve bu kadar güzel bir başyapıt olmasından dolayı MS 2 yüzyıllarda bir çok bilgenin dünyanın yedi harikası arasına girmiş olup buda böyle devam etmektedir.

Zeus heykeli zamanın heykelleri içerisinde en büyük olanıdır. Bulunduğu tapınak içerisindeki heykele ulaşan yollar karanlıktır. Böylece heykelden gelen ışığı izleyerek aydınlığa ulaşılır.

Zeus heykeli zamanın heykelleri içerisinde en büyük olanıdır. Bulunduğu tapınak içerisindeki heykele ulaşan yollar karanlıktır. Böylece heykelden gelen ışığı izleyerek aydınlığa ulaşılır.

Bu eser çok ünlü bir heykeltıraş olan daha önce Athena gibi büyük heykelleri yapan Phidias adlı heykeltıraş tarafından Zeus heykeli yapılmıştır. Yapımını ilk başta tahta üzerinde canlandırarak ve bir kaba (Dikdörtgen şeklinde) inşaa ederek yapmış ve daha sonrasını ise de yine altın ve fildişi gibi çok değerli madenleri heykeli yaparken kullanmış ve bu sayede dünyanın 7 harikası olabilecek  kadar güzel bir eser ortaya çıkmıştır. Eser sadece Zeus heykeli değil ayrıca bir tapınak da bulunmaktadır. Dünyanın yedi harikası olan bu eser tapınağa çok zor şartlar ile sığdırabilmiş ve sığdırmak için oturur vaziyette inşa edilmiş ve bu şekilde herkes tarafından Zeus heykeli böyle anılır olmuştur.

Zeus Heykeli 12 mt. yüksekliğe sahiptir. Gövde bölgesi bulunduğu tapınağın tavanına yaklaşacak şekildedir.

Zeus Heykeli  7 mt. genişliğe, 12 mt. yüksekliğe sahiptir. Gövde bölgesi bulunduğu tapınağın tavanına yaklaşacak şekildedir.

Heykel genel itibari ile 12 metre yüksekliğe sahiptir. Ancak bir süre sonra Olimpiyat oyunları sırasında itibarini kaybetmiş olan Zeus Heykeli Yunanistan’dan İstanbul’a taşınmıştır. Dünyanın 7 harikası olan bu eser İstanbul’da bir süre kalmış ve burada büyük bir yangın çıkması sonucu dünyanın yedi harikası olan bu eser sadece kalıntıları kalmıştır. Şu an günümüzde bu güzel eser ise Paris’te bulunan bir müzede sergilenmekte ve Dünyanın 7 harikasından biri parçaları burada bulunmaktadır. Çok beğenilen ve o zamanların Yunan zamanından kalma en güzel eserler biri olarak bulunmakta ve o zamanın dini inançlarını bu eser ile birlikte günümüze kadar gelmesini ve o zamanlar hakkında daha çok bilgi sahibi olma imkanımız olmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir